High School Staff

Administration

Name
Position
Phone
Dr. Michael Leiter
Principal
Amanda Alverson
Assistant Principal
Assistant Principal
Director of Student Advocacy
Career and Technical Education Director
Kristi Banta
Secretary
Beth Vendal
Secretary
Wendy Schaaf
Clerical Assistant
Cindy Warner
STC/Coop Secretary

Art Department

Name
Position
Phone
Sara Buzzitta-Johnson
Art Teacher
Melissa Griffore
Art Teacher

Athletic Department

Name
Position
Phone
Tim Ritsema
Athletic Director
Assistant Athletic Director
Senior High Athletic Secretary
Assistant Pool Director

Business Department

Name
Position
Phone
Business Educator
Joel Hunt
Business Educator

CTE

Name
Position
Phone
David Albert
Construction Trades Educator
Joel Hunt
Business Educator
Cindy Warner
STC/Coop Secretary

Family and Consumer Science Department

Name
Position
Phone
Family and Consumer Science Teacher
Kalee Kershner
Family and Consumer Science Teacher
Family and Consumer Science Teacher

Foreign Language Department

Name
Position
Phone
Alexandra Aguilera
Spanish Teacher
Sommer Cain
Spanish Teacher
Foreign Language Teacher
Juan Gonzalez
Foreign Language Teacher
Foreign Language Teacher
Foreign Language Teacher
Victoria Wiercinski
Foreign Language Teacher

Guidance Office

Name
Position
Phone
Carol Dyke
Guidance Secretary

Language Arts Department

Name
Position
Phone
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Jordan George
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher
Language Arts Teacher

Math Department

Name
Position
Phone
Madison Dieleman
Math Teacher
Steve Uganski
Math Teacher

Music Department

Name
Position
Phone
Seth Justice
Assistant Band Director
Orchestra Director
Josh Zallar
Orchestra Teacher
Deborah Alley
Accompanist
Wendy Mahaney
Accompanist

Paraprofessional

Name
Position
Phone
Chad Sampo
Security
Cheryl Wilson
Media Assistant

Physical Education Department

Name
Position
Phone
David Johnson
Physical Education Teacher
Physical Education Teacher
Physical Education Teacher

Science Department

Name
Position
Phone
Sam Diekevers
Science Teacher
Dan Ruberg
Science Teacher
Industrial Arts Teacher

Social Studies Department

Name
Position
Phone
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher
Jordan Harper
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher
Social Studies Teacher

Student Resources

Name
Position
Phone
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Special Education Teacher
Cheryl Grimes
Special Education Assistant
Sandy Marlink
Special Education Assistant
Karen Millin
Special Education Assistant

Student Services

Name
Position
Phone
Sheryl Guta
Student Support Services Secretary

Technology Department

Name
Position
Phone
Technology Specialist
District Technology Assistant

Theatre Department

Name
Position
Phone
Ashlee DeGraaf
Theatre Teacher